Un român care a dat spargeri de zeci de mii de euro la Viena, găsit după trei ani în Ilfov

Un bărbat de 44 de ani, urmărit internațional la solicitarea autorităților judiciare austriece, a fost depistat de polițiștii români în Măgurele, județul Ilfov. Acesta a furat din tutungerie și dintr-un magazin de bijuterii din Viena, unde a și agresat o persoană.

Polițiștii Direcției de Investigații Criminale – Serviciul Urmăriri, Direcției Operațiuni Speciale și Serviciului pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale au depistat, joi, în localitatea Măgurele, județul Ilfov, un bărbat, de 44 de ani, urmărit internaţional, la solicitarea autorităților judiciare din Austria.

Acesta se sustrăgea de la punerea în executare a unui mandat european de arestare, pentru tâlhărie, tâlhărie în forma agravată, furt, furt în formă agravată și pătrundere prin efracție.

„La data de 18 septembrie 2020, bărbatul ar fi pătruns într-o tutungerie din Viena, prin distrugerea fațadei de sticlă, de unde ar fi sustras țigări de peste 19.000 de euro. De asemenea, la data de 28 octombrie 2020, acesta ar fi avut o altă tentativă de furt la aceeași tutungerie, de unde ar fi încercat să sustragă numerar și alte bunuri de valoare. Totodată, la data de 19 decembrie 2020, împreună cu alte persoane, ar fi intrat într-un magazin de bijuterii din localitatea Wiener Neustadt și ar fi atacat, în mod repetat, o persoană, lovind-o cu pumnii și picioarele. Ulterior, persoana vătămată ar fi fost târâtă în partea din spate a magazinului, unde ar fi fost legată de mâini și picioare, iar, în urma agresiunii, ar fi suferit vătămări corporale multiple”, transmite Poliția Română.

Citeste si...  Programul magazinelor Kaufland de Crăciun și de Revelion