România mobilizează aeronave medicale pentru victimele incendiului dintr-un club din stațiunea Crans-Montana, ca răspuns la solicitarea Confederației Elvețiene prin Mecanismul European de Protecție Civilă. Decizia a fost adoptată de Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU), pentru a sprijini autoritățile elvețiene în gestionarea situației de urgență.
România oferă sprijin umanitar și transport de urgență pentru pacienți
Reprezentanții Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU) au anunțat că transportul medical este realizat cu aeronave ale Ministerului Apărării Naționale, configurate pentru misiuni medicale, iar asistența pe timpul zborurilor este asigurată de personal medical specializat din cadrul UPU SMURD București. Misiunile se desfășoară sub coordonarea DSU, conform procedurilor Mecanismului European de Protecție Civilă.
Secretarul de stat în MAI, șeful DSU, dr. Raed Arafat, a declarat că, la nevoie, poate fi utilizat unul dintre avioanele militare cu echipă SMURD pentru transferul pacienților critici sau mai puțin critici către unități medicale specializate.
Astfel, o aeronavă a MApN este pregătită pentru a efectua o misiune pe ruta Lausanne – Paris, pentru transferul pacienților cu arsuri grave către unități medicale din Franța. De asemenea, o altă aeronavă a Forțelor Aeriene Române a decolat pentru transportul unui pacient român cu arsuri către Belgia, iar la întoarcere a adus în țară alți pacienți aflați la tratament.
„Cheltuielile aferente misiunilor sunt asigurate conform cadrului legal în vigoare, urmând ca o parte din costurile eligibile să fie rambursată prin bugetul Mecanismului European de Protecție Civilă al Uniunii Europene. Prin aceste acțiuni, România își reafirmă solidaritatea cu Confederația Elvețiană și angajamentul de a contribui activ la gestionarea situațiilor de urgență majore, atunci când este solicitat sprijin internațional, având ca prioritate salvarea vieții și protejarea sănătății persoanelor afectate”, se arată în comunicatul DSU.
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a subliniat că sprijinul acordat este unul firesc, bazat pe solidaritate și responsabilitate umanitară:
„Când cineva are nevoie, nu întrebi de ce sau cât costă. Acționezi … pentru că în astfel de momente nu mai există granițe sau funcții, ci doar oameni care îi ajută pe alți oameni”, a declarat ministrul într-o postare pe pagina sa de Facebook.


