Pentru prima dată în istoria relațiilor bilaterale dintre România și Statele Unite, un stat american își deschide o reprezentanță economică la București. Este vorba despre Arizona, care devine astfel primul stat american cu o astfel de inițiativă în România.
Premieră istorică. Un stat american își deschide o reprezentanță economică în România
Ambasada României în SUA a anunțat joi, într-o postare pe pagina oficială de Facebook, că bugetul statului Arizona pentru anul fiscal 2026 (perioada octombrie 2025 – septembrie 2026) include o alocare de 125.000 de dolari pentru deschiderea reprezentanței din capitala României.
Această inițiativă reflectă recunoașterea României drept un centru regional important pentru investiții și are scopul de a întări parteneriatul economic bilateral.
Biroul comercial care va fi deschis la București va acoperi întreaga zonă a Europei de Est și Balcanii de Vest, conform informațiilor furnizate de Ambasada României în SUA.
„Decizia statului Arizona de a deschide un birou comercial în țara noastră este un semnal puternic de încredere în potențialul economic al României și al regiunii noastre. Sunt convins că această inițiativă va consolida schimburile comerciale, va stimula inovația și va apropia și mai mult comunitățile noastre de afaceri, contribuind la dezvoltarea unei relații economice durabile între România și Statele Unite”, a declarat Andrei Muraru, ambasadorul României în SUA.
Birourile comerciale ale statului Arizona sunt responsabile de activități precum sprijinirea exporturilor și comerțului pentru companiile din Arizona, cercetări de piață, identificarea partenerilor comerciali – inclusiv distribuitori, cumpărători sau utilizatori finali – și facilitarea legăturilor între mediul privat și autoritățile relevante. De asemenea, acestea oferă suport delegațiilor economice ale statului la târguri și expoziții internaționale.
Ambasada României în SUA a transmis recunoștință oficialilor care au sprijinit proiectul:
„Ambasada României în Statele Unite mulțumește domnului Ben Toma pentru susținerea acordată acestui proiect pe durata mandatului său de speaker al Camerei Reprezentanților din statul Arizona, precum și tuturor oficialilor români și americani din Guvern, Parlament, cât și oamenilor de afaceri români care au contribuit la transformarea acestei idei în realitate. Proiectul deschiderii unui birou comercial în România a fost construit printr-un dialog constant al Ambasadei României la Washington cu instituțiile statului Arizona, susținut de vizite oficiale și sprijin din partea mediului de afaceri în perioada 2023 – 2024: demersuri și vizite constante ale ambasadorului Andrei Muraru alături de alți reprezentanți ai Ambasadei României în Statele Unite în statul Arizona, demersuri și vizite ale parlamentarilor români, vizita ministrului Energiei, Sebastian Burduja, vizita primarului Sectorului 6 al municipiului București, Ciprian Ciucu, în Phoenix, vizite ale delegațiilor Camerei Reprezentanților din Arizona în România, conduse de speaker-ul Ben Toma, respectiv Tim Cook, președintele Comisiei pentru comerț internațional; vizita delegației AmCham în Arizona.”
În februarie 2023, Ben Toma, pe atunci președinte al Camerei Reprezentanților din Arizona, a înființat Comisia pentru Comerț Internațional, având ca obiectiv extinderea prezenței globale a Arizonei și atragerea de investiții străine. Ca urmare, în aprilie același an, a fost adoptat un Plan de comerț internațional care prevedea înființarea a patru birouri comerciale regionale, România fiind inclusă printre acestea.
În prezent, Arizona are birouri comerciale în următoarele locații internaționale: Mexic (Mexico City, Chihuahua, Guanajuato), Israel (Tel Aviv), Germania (Frankfurt), Coreea de Sud (Seul) și Taipei.


