Președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Finanțe Sed Lex, Vasile Marica, afirmă că miercuri peste 9.000 de angajați din Finanțe și ANAF protestează în majoritatea județelor, fiind nemulțumiți de plafonarea sporului pentru condiții vătămătoare de muncă.
Peste 9.000 de angajați din Finanțe și ANAF protestează. Ce spun liderii sindicali
„Sunt peste 9.000 de angajați care protestează miercuri în majoritatea județelor, în funcție de cum s-au organizat liderii de opinie de acolo, iar decizia de a continua protestele le aparține”, a declarat pentru AGERPRES președintele Sed Lex.
El a menționat că, în prezent, nu există un calendar stabilit pentru astfel de acțiuni.
„Nu luăm noi deciziile. Oamenii au ieșit în stradă. Ne-au împins în față pe noi liderii de sindicat să ne ducem să îi reprezentăm. Restul este decizia lor”, a explicat Vasile Marica.
De asemenea, angajații din structurile Ministerului de Finanțe și ANAF au protestat și marți în fața instituțiilor, exprimând nemulțumirea față de măsurile Guvernului referitoare la personalul plătit din fonduri publice, amenințând cu greva generală.
În schimb, reprezentanții Sindicatului Național Finanțe Publice – SindFISC au îndemnat membrii să acționeze organizat și să nu cedeze după primele obstacole, subliniind că „lupta va fi de durată și uzură”, conform unui comunicat al organizației semnat de președintele SindFISC, Nicolae-Liviu Toader.
Blocul Național Sindical a informat că protestele vor avea loc miercuri, între orele 9:00 și 14:00, în toate administrațiile bazinale de apă din țară.
Ordonanța de Urgență privind stabilirea unor măsuri pentru personalul plătit din fonduri publice, care fixează sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare la 300 lei brut lunar, a fost publicată luni seara în Monitorul Oficial.
Prevederile ordonanței intră în vigoare începând cu 1 iulie 2025 și sunt valabile până la 31 decembrie 2026.
„În raport cu condițiile de muncă în care se desfășoară activitatea, condiții periculoase sau vătămătoare, personalul salarizat poate primi un spor în cuantum de până la 300 de lei brut lunar, corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective, cu respectarea prevederilor legate în vigoare”, prevede Ordonanța de Urgență publicată în Monitorul Oficial.
Totodată, începând cu data intrării în vigoare a ordonanței, salariații din administrația publică, regii autonome cu specific deosebit și unitățile bugetare care prestează muncă grea, periculoasă sau vătămătoare sau lucrează în locuri cu astfel de condiții, stabilite conform Legii nr. 31/1991 privind durata timpului de muncă sub opt ore pe zi pentru salariații care lucrează în condiții deosebite-vătămătoare, grele sau periculoase, au dreptul în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă suplimentar cuprins între 3 și 5 zile lucrătoare.


