Grecii nu renunță la proteste: ”Sună-mă când ajungi!” este sms-ul trimis de multe mame copiilor lor aflaţi în trenul morţii. Acesta a devenit acum slogan al manifestanţilor furioşi după coliziunea feroviară soldată cu 57 de morţi, între care numeroşi tineri, relatează AFP.
În mulţimea care a defilat în toată ţara miercuri existau bannere pe care era scrisă această frază ce s-a răspândit rapid pe reţelele sociale în orele care au urmat după accidentul de tren de pe 28 februarie.
La Atena, tinerii furioşi au scandat, de asemenea: „Trimite-mi un mesaj când ajungi! Nu ai ajuns niciodată. Te vom răzbuna, micuţule”.
În câteva zile, „Sună-mă când ajungi” a devenit echivalent pentru Grecia indignată cu „I can’t breathe”, sloganul apărut în SUA după moartea în mai 2020 a afro-americanului George Floyd, care s-a sufocat sub genunchiul unui poliţist alb.
Într-o ţară în care familia este un element puternic al societăţii, „Sună-mă când ajungi” rezumă „mentalitatea părinţilor în Grecia, în special a mamei care se îngrijorează dacă nu ştie că este bine copilul său”, a explicat pentru AFP o mamă de peste 50 de ani, care are doi copii şi lucrează în cadrul administraţiei municipale şi care a ieşit miercuri să protesteze la Atena.
„Este mesajul pe care toate mamele din Grecia îl trimit”, spune şi Giota Tavoulari, de 58 de ani, din sindicatul farmaciştilor. Acest slogan este „reluat peste tot pentru că este destul de semnificativ: aceşti copii nu îşi vor revedea familiile pentru că guverne, companii nu au avut grijă” de sistemele de securitate feroviare.


