Procesul lui Vlad Pascu, tânărul aflat sub influența drogurilor care a provocat un accident mortal în stațiunea 2 Mai, a fost din nou amânat.
Instanța a stabilit noul termen pentru data de 18 octombrie, din cauza lipsei expertizelor medico-legale solicitate Institutului Național de Medicină Legală (INML) încă de acum trei luni. Părinții victimelor, deja obișnuiți cu aceste întârzieri, se așteptau la această decizie.
Aceasta a fost una dintre cele mai scurte ședințe din cadrul procesului, fiind finalizată rapid din cauza faptului că rapoartele de expertiză medico-legală nu au fost încă primite de instanță.
Familiile celor doi tineri decedați în accidentul tragic din august 2023 au fost prezente în instanță, sperând să aibă ocazia de a discuta cu unul dintre avocații lui Vlad Pascu, însă acest lucru nu s-a întâmplat. Tânărul acuzat nu a fost prezent nici la această ședință, repetându-se scenariul de la termenul anterior.
Avocații discută despre raportul necropsiei
La termenul anterior, avocatul Alin Trandafirescu a făcut referire la rapoartele necropsiei, care ar indica prezența unor valori de alcool în corpurile victimelor.
Întrebat despre această afirmație, avocatul Adrian Bendeac a răspuns cu rezerve, menționând că afirmațiile se bazează pe anumite probe aflate în dosarul de urmărire penală, inclusiv rapoartele medico-legale.
În ciuda acestor discuții, familiile victimelor nu au primit răspunsuri concrete și, după termen, familia unuia dintre tineri a mers direct la locul tragediei pentru a depune flori în memoria celor pierduți.
Vlad Pascu se află în arest preventiv din 20 august 2023, la o zi după ce a cauzat accidentul în care doi tineri și-au pierdut viața și alți trei au fost răniți, el fiind sub influența unor substanțe precum cocaina, amfetamina și metamfetamina.
Articolul Cea mai scurtă ședință de când a început procesul 2 Mai. Pascu nu a fost adus nici azi apare prima dată în Money.ro.


